Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihočeský fotbal

Na Střeleckém ostrově se křtila kniha Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu

čtvrtek, 18. května 2017, 13:39

Před druholigovým derby Dynama ČB s Táborskem byla před fotbalovými fanoušky slavnostně pokřtěna kniha Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu autorské dvojice Michal Průcha a Zdeněk Zuntych.

V jihočeské metropoli se kope do míče již od roku 1898. Publikace, která by do hloubky zmapovala historii českobudějovického fotbalu, tu pohříchu dosud chyběla. A kde jinde by měl slavností křest unikátní knihy proběhnout, než městském stadionu na Střeleckém ostrově, který je od roku 1962 domácím stánkem černobílých a fotbal se na něm hraje již 104 let.

Společně s oběma autory křtil knihu Radomil Procházka, předseda dozorčí rady SK Dynamo. „Pánové, já vám moc děkuji za tak výborné dílo a přeju mu, aby si našlo cestu ke všem budějovickým fanouškům. Je to velmi povedená kniha,“ uvedl při křtu Procházka, který badatelský objev o založení budějovického SK již v roce 1900 nebere na lehkou váhu.  „Vážně uvažujeme, že změníme letopočet v klubovém znaku, kde by tak místo 1905 bylo 1900. Tím bychom fakticky doplnili historii klubu. Sám fakt, popsaný před více než stoletím v Budivojovi a Jihočeských listech je sám o sobě nezpochybnitelný,“ přiklonil se k variantě ostaršit nejúspěšnější budějovický klub o pět let. 

Publikace Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu je první komplexní monografií, která provede čtenáře doposud nezmapovanými prvopočátky. Poutavé jsou zejména „zapomenuté kapitoly z historie“, jak zní podtitul knihy o více než 190 stranách a třemi stovkami dobových fotografií. Připomene už dávno zaniklé kluby, jakými byly Viktoria, Olympia, Rapid, Slavoj, Sparta, Meteor, Stadion nebo Škoda. A také ty vojenské počínaje Posádkovou XI., přes Vojenský SK až po Hraničáře, Duklu a VTJ. Je tu i třicetiletá stopa klubů budějovických Němců DSK Budweis a DFC Budweis.

Když se hrálo u Maláku derby Slavie se Spartou

„Právě o to nám šlo. Oprášit zapomenuté kapitoly z fotbalové historie pod Černou věží a připomenout zlaté okamžiky. Kupodivu jich není málo, byť ve zdejších skromných podmínkách se nikdy neslavil ligový titul s výjimkou dvou dorosteneckých,“ uvádí autoři ojedinělé publikace. Zavedou vás přitom nejen na vyhrocená městská derby Meteoru s SK ČB, Sparty se Slavií o krále Lineckého předměstí nebo Dynama a Slavoje ve II. lize, ale i do míst, kde kdysi stávala fotbalová hřiště, dnes dávno zapomenutá.

Za bonus pak lze považovat 80 profilů hráčů z doby dávné i současné, stejně jako statistický seznam všech hráčů, kteří kdy nastoupili v českobudějovickém dresu v I. lize.

Knihu o historii fotbalu pod Černou věží můžete zakoupit českobudějovických v knihkupectvích Duha v Plachého ulici, Zlatý klas na Lannově třídě, Kanzelsberger v Kanovnické ulici nebo ve fanshopu SK Dynamo ČB.

Napsal(a) Redakce | Foto Jan Škrle, Petr Vlasák, Pavel Kacerovský

Pokřtěnou knihu jsme věnovali jednomu z bývalých hráčů Dynama.Na vydání knihy se podílelo město České Budějovice.Chvilka pro fotoreportéry, jimž pózují aktéři křtu. Zleva Michal Průcha, Zdeněk Zuntych a Radomil Procházka.Zuntych s Průchou jsou sehranou dvojicí. Společně vydali historický kalendář, pořádali výstavu a vydali již druhou publikaci.V poločase vylosovaní výherci si odnesli domů knihu Zlaté okamžiky.

Kam dál?

Zlatá Koruna učinila v Kájově důležitý krok k postupuZlatá Koruna učinila v Kájově důležitý krok k postupu

Zlatá Koruna učinila v Kájově důležitý krok k postupu

čtvrtek, 18. května 2017, 11:28Středeční dohrávka okresního přeboru Českokrumlovska měla hodně napovědět o konečném vítězi. Druhý...

Táborsko bude hostit kanadskou OttawuTáborsko bude hostit kanadskou Ottawu

Táborsko bude hostit kanadskou Ottawu

čtvrtek, 18. května 2017, 10:06Obrovskou příležitost poměřit síly se zahraničním soupeřem budou mít mládežníci FC MAS Táborsko....

Druhým finalistou poháru je Nová Včelnice. Lom sahal po vyrovnáníDruhým finalistou poháru je Nová Včelnice. Lom sahal po vyrovnání

Druhým finalistou poháru je Nová Včelnice. Lom sahal po vyrovnání

středa, 17. května 2017, 21:42Středa měla dát odpověď na to, kdo bude ve finále krajského kola Českého poháru soupeřem SK Planá,...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení