Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihočeský fotbal

Krajský fotbal slaví 100 let. Jubileum připomene unikátní kniha

středa, 6. března 2019, 16:11

Když byla v neděli 16. března 1919 založena v Táboře Jihočeská župa footballová, noviny to přešly bez zájmu. Na pár řádcích to zaznamenaly jen Národní listy o tři dny později. Přitom šlo o přelomovou událost. Jihočeský fotbal, mající prokazatelně kořeny už na konci 19. století, dostal první organizaci, která zastřešila zdejší kluby, připravila župní soutěže a postupně do něho vnesla řád, systém a organizaci. Její současný nástupce Jihočeský krajský fotbalový svaz si tak v neděli na valné hromadě v Hluboké nad Vltavou připomene rovných 100 let existence.

Mimořádné výročí oslaví křtem unikátní knihy 100 let jihočeského fotbalu (1919 -2019), kterou připravili Michal Průcha a Zdeněk Zuntych, dvojice fotbalových badatelů, která má za sebou už několik pozoruhodných objevu, posouvajících historii fotbalu v Českých Budějovicích až do roku 1899, kdy vznikl kroužek Cercle-footballový, či založení klubu SK ČB až do března 1900.

„Každý historický objev je odměnou za stovky hodin bádání a psaní. V tomto případě to bylo o to těžší, že celou stoletou historii župy a svazu jsme dávali dohromady střípek po střípku, jméno po jméně, klub po klubu, soutěž po soutěži, tabulku po tabulce, protože nikdo se jí dosud nepokusil popsat. Takto vzato jde opravdu o unikátní práci,“ uvádí Michal Průcha.

Více než 200 stran představuje jakousi kroniku výkonnostního fotbalu v kraji jako na dlani sezonu po sezoně. Poznáte tak všechny vítěze krajského mistrovství a později přeboru, detailní tabulky odehraných ročníků, župany a předsedy i klíčové okolnosti a události. A k tomu stovky dobových fotografií, včetně mimořádné fotogalerie takřka všech krajských mistrů za 95 odehraných ročníků od roku 1920! Dva se nehrály a jednou nebyl mistr vyhlášen.

„Když jsem knihu viděl, uvědomil jsem si, že všichni, co na jihu Čech děláme fotbal, jsme součástí něčeho mimořádného, co přes několik generací vydrželo dodnes a naplňuje životy tisíců lidí. Je to silný příběh organizace výkonnostního fotbalu, a jsem rád, že jsme u jeho zrodu mohli být,“ říká Jan Jílek, předseda Jihočeského KFS. Ta je s 23 tisíci členy ve více než 230 klubech nejsilnější sportovní organizací regionu.

Kniha vyšla pod záštitou hejtmanky Ivany Stráské a za podpory Statutárního města České Budějovice nákladem 800 kusů. K dostání bude od pondělí na Krajském fotbalovém svazu v českobudějovické Skuherského ulici čp. 14.

Napsal(a) Zdeněk Zuntych | Tisková zpráva

Kam dál?

Snad se první ligy ještě dočkám, přeje si oslavenec Miloslav ŠerýSnad se první ligy ještě dočkám, přeje si oslavenec Miloslav Šerý

Snad se první ligy ještě dočkám, přeje si oslavenec Miloslav Šerý

úterý, 5. března 2019, 17:19Miloslav Šerý je legendou jihočeského fotbalu. Celá jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjatá...

O prohře Táborska rozhodl brzký gól JanuškyO prohře Táborska rozhodl brzký gól Janušky

O prohře Táborska rozhodl brzký gól Janušky

úterý, 5. března 2019, 10:14Za prvním střetnutí jarní části druhé ligy cestovalo Táborsko do Ostravy. Soupeřem jim byl MFK...

Rudolfov obhájil prvenství v okresní sálovceRudolfov obhájil prvenství v okresní sálovce

Rudolfov obhájil prvenství v okresní sálovce

úterý, 5. března 2019, 09:14Okresní sálovka na Českobudějovicku sehrála poslední turnaje letošní sezony a zná jména vítězů...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení