Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihočeský fotbal

Legendární středopolař S.K. ČB a Meteoru František Házl by oslavil 107. narozeniny

čtvrtek, 23. února 2017, 12:58

Dnes by oslavil sto sedmé narozeniny František Házl. Ve třicátých letech minulého století byste v Divizi českého venkova nenašli lepšího záložníka a tvůrce hry. Byl jedním z prvních profesionálů z éry šéfa S.K. České Budějovice Leopolda Hájíčka.

Rodák z Přelouče začínal s fotbalem v dorostu Pardubic. Pro jeho talent a jedinečný a typický způsob hry mu byl předurčen post středopolaře. V jihočeské metropoli se poprvé objevil v roce 1930 po krátké štaci v Sušici. Celou řadu let byl pilířem zálohy S.K. Č. Budějovice. Měl nemalý podíl na dvou titulech Mistra českého venkova v letech 1932 a 1933. Nechyběl ani na památném zájezdu do Pobaltí mezi dvanácti statečnými v pětatřicátém roce.

Do Meteoru přišel na začátku roku 1938 po štaci v ligové Viktorii Plzeň. Z jeho bohatých zkušeností těžilo mladé mužstvo Meteoru, kde byl kapitánem a zároveň hrajícím trenérem. Zelenobílí si vybojovali účast v divizi (1941) a vyrovnanou a otevřenou partii dokázali sehrát i se Spartou Praha v semifinále Českého poháru na hřišti u plynárny, v němž prohráli se ctí 2:5.

V březnu 1943 sehrál za dvacet let bohaté kariéry tisící zápas. Patřil mezi bezchybné exekutory pokutových kopů. Pravidelně byl nominován do výběru župy a XI. Budějovic. Po válce se ujal trénování v českobudějovické Slavii, s Čeňkem Píchou zaskakoval v sestavě oslabeného Stadionu.

Jako trenér působil v Rudé hvězdě ČB a Dukle Hraničář ČB. Jeho rukama prošlo několik známých fotbalistů. „Měl jsem štěstí, že si mě všiml pan Házl. Tehdy trénoval českobudějovický Hraničář a domluvil se s vedením Čtyráku, že ani nepůjdu na výběr do Tábora, ale rovnou k němu,“ vyprávěl o vojančení u pohraničníků Josef Jodl, další ikona budějovického fotbalu.

František Házl získal několik ocenění za rozvoj fotbalu. Zemřel v roce 1987 ve věku 77 let. Výborného fotbalistu, který i přes řadu nabídek nikdy neopustil Černou věž, připomíná nově vydaná kniha Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu.

Napsal(a) Michal Průcha

Kam dál?

Když měly České Budějovice velká fotbalová derbyKdyž měly České Budějovice velká fotbalová derby

Když měly České Budějovice velká fotbalová derby

pátek, 10. února 2017, 22:04Do roku 1996 se fotbalový národ v jihočeské metropoli dělil na dva tábory. Jedni drželi palce SK,...

Jiří Stiegler slaví 75. narozeninyJiří Stiegler slaví 75. narozeniny

Jiří Stiegler slaví 75. narozeniny

pondělí, 23. ledna 2017, 19:33Strakonický rodák Jiří Stiegler (23. 1. 1942) toho ve spojení s fotbalem zažil hodně. Hrál,...

Josef Frydrych nejraději vzpomíná na Jablonec a benefici s Realem MadridJosef Frydrych nejraději vzpomíná na Jablonec a benefici s Realem Madrid

Josef Frydrych nejraději vzpomíná na Jablonec a benefici s Realem Madrid

pátek, 23. prosince 2016, 11:59Bývalý hráč českobudějovického Dynama Josef Frydrych oslavil 19. prosince sedmdesáté narozeniny. V...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení