Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Jihočeský fotbal

Když měly České Budějovice velká fotbalová derby

pátek, 10. února 2017, 22:04

Do roku 1996 se fotbalový národ v jihočeské metropoli dělil na dva tábory. Jedni drželi palce SK, dnešnímu Dynamu, druzí zase konkurenčnímu Meteoru, který později vystupoval pod názvy Slavoj a Škoda. Derby černobílí vs. zelenobílí slibovala tuhý boj o primát ve městě a přirovnávala se k bitvám pražských S.

Rivalita mezi oběma kluby a fanoušky byla veliká. Ostře sledované souboje v tu dobu dvou nejlepších jihočeských celků se těšily vynikající divácké kulise.

Především to na jaře 1947, které rozhodovalo o tom, kdo se stane vítězem divizní skupiny. Utkání roku sledovalo na Střeleckém ostrově 8 000 fanoušků. Ze šťastné výhry se radovalo hostující SK, které si po výsledku 2:1 otevřelo cestu do baráže. Dva body zajistili černobílým Šedivý a Hemelík, smolařem dne byl domácí střelec Smutný, který sice jednou skóroval, ale dvakrát jeho střelu zastavila tyč.

Celek od plynárny uspěl i ve dvojzápase s Nymburkem a pod Černou věží se slavila ligová premiéra. Pravda, jen na rok…

Derby o všechno

Zvlášť pikantní příchuť derby mělo v pozdním podzimu třiapadesátého roku. To už se SK jmenoval Dynamo a Meteor pro změnu Slavoj. A že pánové v tehdejším vedení tělovýchovy i fotbalu neměli dost na věčném nesmyslném přejmenovávání soutěží ještě také rok, co rok rozorávali soutěžní systém. Kdo nepamatuje, neuvěří.

Ale ve zmíněném roce a pak ještě jednou ve druhé lize směl hrát, výkonnost nevýkonnost, pouze jeden zástupce každého kraje. Jejich vítězové měli právo vyzvat dosavadního reprezentanta regionu k souboji o to, kdo si zahraje příští rok ve vyšší soutěži.

V padesátém třetím roce skončilo Dynamo ve druhé lize na osmém místě, ale k boji o druhou ligu jej vyzval krajský přeborník Slavoj České Budějovice.

V nervy drásajících kláních se po dvouzápasové bitvě radoval konkurenční Slavoj. Nejprve vyhrál na domácím hřišti na Střeleckém ostrově před zraky 4 000 diváků 2:1 (góly: Němec, Hajšman - Muzikář) a nezaváhal ani v odvetě u plynárny po výsledku 3:2 (góly: Feigl 2, Hajšman – Muzikář 2).

Dynamo tak vystřídal v celostátní soutěži, ačkoli za normálních okolností se v ní mohli sejít oba dávní soupeři. „Gratulujeme soudruhům Slavoje. Vybojovali si postup bojovností, slušnou hrou a přejeme jim hodně úspěchů v dalších bojích. Jistěže budou důstojně reprezentovat celý Jihočeský kraj,“ psal tisk poplatný své době.

Slavoj si zahrál II. ligu celkem ve čtyřech sezonách a v 50. letech byl jednoznačně nejúspěšnějším fotbalovým klubem pod Černou věží. Pod názvem patronátního podniku Škoda se v cestě za starou slávou vydrápal z I. B třídy až do třetí ligy (1966 – 72), ale to už je jiná kapitola klubu vyznávajícího zelenobílé barvy.  

Napsal(a) Michal Průcha | Foto archiv JF

Kam dál?

Jiří Stiegler slaví 75. narozeninyJiří Stiegler slaví 75. narozeniny

Jiří Stiegler slaví 75. narozeniny

pondělí, 23. ledna 2017, 19:33Strakonický rodák Jiří Stiegler (23. 1. 1942) toho ve spojení s fotbalem zažil hodně. Hrál,...

Josef Frydrych nejraději vzpomíná na Jablonec a benefici s Realem MadridJosef Frydrych nejraději vzpomíná na Jablonec a benefici s Realem Madrid

Josef Frydrych nejraději vzpomíná na Jablonec a benefici s Realem Madrid

pátek, 23. prosince 2016, 11:59Bývalý hráč českobudějovického Dynama Josef Frydrych oslavil 19. prosince sedmdesáté narozeniny. V...

Povišer byl předvojem účasti budějovických hráčů ve SlaviiPovišer byl předvojem účasti budějovických hráčů ve Slavii

Povišer byl předvojem účasti budějovických hráčů ve Slavii

úterý, 22. listopadu 2016, 23:24Dravý krajní záložník se šikovnou levačkou, tak si Jiřího Povišera (8. listopadu oslavil 46 let)...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení