Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Jihočeský fotbal

Den otevřených dveří ve sportovních třídách

středa, 3. dubna 2019, 20:52

Minulý týden proběhl ve sportovních třídách v partnerské ZŠ Máj I. Den otevřených dveří pro budoucí žáky a jejich rodiče. Aktuálně budeme vstupovat již do třetího ročníku působení našich sportovních tříd na této škole. Ohledně těchto tříd jsme vyzpovídali šéftrenéra žákovských kategorií, hlavního trenéra U13 a také i třídního učitele jedné ze sportovek Mgr. Petra Čížka.

Jaké byly začátky na ZŠ Máj I.?
První ročníky jsme rozjížděli jen s těžkostí. Spousta hráčů totiž v té době působila na ZŠ Grünwaldova lehce něco málo přes rok a hned měli znovu měnit školu, což pro malého kluka, který teprve poznává novou školu a vůbec celé České Budějovice, nebylo nic lehkého. Dnes už můžeme říci, že všichni účastníci tyto změny zvládli na jedničku. Druhým velkým problémem byla "iluze či pověst" o sociálním prostředí, ve kterém se škola nachází. Na rovinu říkám, že každý rok tuto iluzi u rodičů překoná až samotná návštěva školy. Samotná škola opětovně pod vedením pana ředitele Luboše Staňka pracuje na zlepšování svého právem či neprávem získaného špatného jména a věřím, že i fungování Regionální akademie ve spojení s našimi sportovními třídami vede k tíženému cíli.

Kolik je na Máji sportovních tříd a kolik žáků je navštěvuje?
Samotné sportovní třídy je potřeba rozdělit do dvou složek. 8. a 9. ročník jsou třídy regionální akademie, kterou zaštiťuje fotbalová asociace. Další je pak 6. a 7. ročník, který je ryze v kompetenci SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s.
V letošním roce máme sportovní třídy naplněny v počtu 6. třída- 14 žáků, 7. třída - 18 žáků a k tomu navazující regionální akademie pak čítá 8. třída - 22 žáků a 9. třída - 26 žáků.
Letos máme do budoucí sportovní třídy přihlášeno zatím 15 žáků, kdy kapacita pro 6. třídu je stanovena na počet 17.

Jaké jsou cíle sportovek a v čem jsou „jiné“ oproti normálním třídám?
Primární cíle sportovních tříd jsou následující:
1) Výchova sociálně silného člověka (prospěch, perspektiva do běžného života)
2) Výchova hráče s perspektivou pro RFA
3) Výchova člověka s láskou ke sportu
A pokud bychom měli v něčem sportovní třídy vyzdvihnout, tak je to především rozšířenou výukou jazyků a tělesné výchovy. V 6. ročníku mají žáci povinné 2 jazyky, kdy pokud dojde k velkým rozdílům ve znalostech, tak jsou žáci rozděleni do různě náročných skupin. Dále pak musí žáci sportovních tříd absolvovat 6 hodin tělesné výchovy týdně, kde jednu hodinu z této dotace tvoří cvičení s fyzioterapeutem, další 2 hodiny jsou věnování specifické atletické přípravě či plavání.
Jelikož účast žáků ve sportovních třídách obnáší velký výdej energie během dne, tak i proto jednou z dalších přidaných hodnot na ZŠ Máj I. pro sportovce je 1 a půl porce k obědu. Předcházíme tím ve spojení s fyzioterapeutem unavenosti hráčů a zároveň připravujeme půdu pro růst svalů do budoucího věku.

Jaké máte plány pro následující roky?
Jedním z plánů je stále vylepšovat podmínky pro žáky v naší škole a s tím je spojen i jeden z cílů a to výstavba další tělocvičny na ZŠ Máj I. Jelikož také pociťujeme větší a větší zájem o sportovní třídy nejen ze strany SK Dynamo České Budějovice akademie, z.s., ale i z ostatních klubů, tak od následujícího roku budeme za jakéhokoliv stavu přihlášených nově dělat talentové zkoušky do 6. třídy s tím, že maximální kapacita pro následující roky je 17 žáků.
Mezi naše poslední velké cíle pak pro vedení klubové akademie je rozšíření sportovních tříd i na prvních stupeň ZŠ, tak jak tomu bývávalo i dříve.

Napsal(a) Dan Mikulička/Akademie SK Dynamo ČB | Foto SK Dynamo Akademie

Kam dál?

Ohlasy, fakta a nejlepší hráči v 19. kole KPOhlasy, fakta a nejlepší hráči v 19. kole KP

Ohlasy, fakta a nejlepší hráči v 19. kole KP

středa, 3. dubna 2019, 14:40Také 19. kolo potvrdilo vzestupnou formu Třeboně, která se díky třetímu jarnímu vítězství hodně...

Lhenice se další výhrou nad Větřním posunuly na třetí místoLhenice se další výhrou nad Větřním posunuly na třetí místo

Lhenice se další výhrou nad Větřním posunuly na třetí místo

středa, 3. dubna 2019, 14:32Lheničtí poučeni z nezvládnutého vstupu do utkání s tímto soupeřem na podzim doma, v němž...

Semice remizovaly v Nové Vsi. A to přijely jako na výlet, bez dresů!Semice remizovaly v Nové Vsi. A to přijely jako na výlet, bez dresů!

Semice remizovaly v Nové Vsi. A to přijely jako na výlet, bez dresů!

středa, 3. dubna 2019, 06:52Zajímavé utkání v N. Vsi skončilo dělbou bodů. Mužstvo FC AL-KO Semice ale ještě před zápasem...

© 2011 - 2020 TRIMA NEWS, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení