Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tomáš Maruška k turnaji akademií: Úplně jsme odstranili cíl na výsledek

 
úterý, 27. června 2017, 14:25

V českobudějovickém areálu Složiště proběhl v minulém týdnu 1. ročník mládežnického turnaje v kategorii U15 s názvem Akademie Cup – o pohár Karla Poborského. Na turnaji startovaly výběry U15 Regionálních fotbalových akademií a předních mládežnických celků v ČR jako jsou Sparta, Slavia, Mladá Boleslav a Slovácko. Na Složišti se předvedla žákovská elita z celé republiky. „Příští ročník bychom chtěli pozvat přední týmy z Evropy,“ říká v rozhovoru Tomáš Maruška, koordinátor Regionálních fotbalových akademií FAČR.

Co vám turnaj ukázal a proč jste se ho rozhodli uspořádat?
Naším cílem bylo uspořádat výstupní turnaj hráčů ze všech regionálních akademií v konfrontaci s nejkvalitnějšími tuzemskými týmy dané věkové kategorie klubů České republiky. Pevně věřím, že se v budoucnu tento turnaje stane neprestižnějším turnajem věkové kategorie U15 a již příští rok se jej budou účastnit i zahraniční týmy špičkových evropských mužstev. Chtěli jsme, abychom měli přehled o hráčích a měli jejich porovnání z hlediska rozvoje pohybové kultury, především pak jemné motoriky pohybu a také z pohledu jejich individuálního herního výkonu se zaměřením na technické dovednosti.  Turnaj vlastně i potvrdil to, že výsledek nemá rovnítko s herní kvalitou týmu, které jsme v rámci turnaje sledovali a vyhodnocovali. Oba finalisté nevyhráli ani jednu z pěti cen za herní projev týmu, které hodnotili sami trenéři všech mužstev.

Jak na tom jsou kvalitativně ostatní akademie v jiných krajích?
Turnaj ukázal, že kvalitativně jsou na tom všechny Regionální akademie podobně. Nemáme výrazné výkonnostní rozdíly a je vidět, že nastavený sportovní režim je ve všech Regionálních akademií stejný. Co určuje následné rozdíly v podobě kvantity a kvality, je samozřejmě populační hledisko dané akademie. Například Moravskoslezská Regionální akademie v Karviné má možnost vybírat nejen z hráčů krajského přeboru žáků daného kraje, ale především ze sedmi Sportovních středisek (SpSM). Jihočeský kraj jich má pouze tři a to je výrazný faktor.

Co jste říkal kvalitě zápasů? Byl na hráčích vidět posun kupředu?
Osobně jsem bohužel z pracovních důvodů kolem chodu celého turnaje viděl asi jen pět zápasů. Nyní se na ostatní teprve budu dívat na videu, ale z toho co jsem mohl vidět, tak jsem plně přesvědčen o tom, že herní kvalita se posunula výrazně kupředu. A posun nebyl vidět jen na hráčích. Sleduji posun i v chování trenérů a jejich vedení svých mužstev. Možná tomu i napomohl systém turnaje, kdy jsme úplně odstranili cíl na výsledek, hrálo se jen finále, do kterého postoupili vítězové jednotlivých skupin, a to s cílem jediným, udržet emoční vazbu z vítězství. Větší zaměření jsme však měli na pěti parametrech herních kvalit týmu. Do tohoto hodnocení byli zapojeni všichni trenéři a po každém utkání museli ohodnotit jak svůj, tak soupeřův tým.  Prvním hodnotícím kritériem byla kvalit individuálních technických dovedností. Které mužstvo mělo těchto hráčů nejvíce, získalo nejvíce bodů. Jako další jsme sledovali výstavbu hry od brankáře se schopností kombinační součinnosti hráčů. V tomto věku chceme v hráčích posilovat tvořivost a technicko – kombinační řešení při překonávání odporu soupeře. Dlouhými nákopy se toho kluci moc nenaučí. Jako třetí nás zajímalo chování hráčů v osobních soubojích z hlediska jejich neústupnosti, zdravé agresivity, odhodlání a vůle vyhrát každý osobní souboj se soupeřem. Čtvrtým kritériem bylo konstruktivní řešení obranných zákroků. Snahou je vychovávat i bránící hráče se skvělou kopací technikou, kteří nebudou pouze bourat a ukopávat míče. Jako poslední jsme hodnotili hráče z hlediska herní odvahy i v situacích, kdy byli pod časoprostorovým tlakem.

Zaujal vás některý z hráčů? Podal někdo mimořádný výkon?
Rozhodně byli v každém týmu minimálně dva velmi zajímaví hráči. To je velmi milý a do budoucna pozitivní faktor, na kterém se dá a hlavně musí dále pracovat.

Bude se tento turnaj konat každoročně?
Pevně věřím, že ano. Zároveň pevně doufám, že se nám podaří další turnaj uspořádat opět v jižních Čechách, v Českých Budějovicích. Tím, že patronem všech Regionálních fotbalových akademií je nejúspěšnější fotbalový Jihočech Karel Poborský a na turnaj jsou jen a jen pozitivní ohlasy, uděláme vše pro to, aby se konal každoročně právě v tréninkovém centru SK Dynamo České Budějovice. Trenéři všech týmů byli s podmínkami a úrovní turnaje velmi spokojeni.

Jihočechy bude jistě zajímat náš výběr. Jak si na turnaji vedl?
Vedl si velmi dobře. Pokud vynechám hodnotící měřítko v podobě výhry v základní skupině a tedy účast ve finále s Moravskoslezskou Regionální fotbalovou akademií, byli jsme jako Jihočeši v hodnocení jednotlivých herních parametrů v lepším průměru ze všech týmů. Mým osobním přáním je v příštím turnaji vyhrát v těchto bodech určujících herní vyspělost hráčů, potažmo celého týmu.

Dovolte ještě poslední otázku. Má nelehká ekonomická situace na svazu vliv na fungování akademií?
Současná situace ohledně financování sportu na chod Regionálních fotbalových akademií doposavad nemá a já pevně věřím, že ani mít nebude. FAČR udělala a dělá maximum pro to, aby tak kvalitní projekt nebyl nijak zasažen. Tím, že se jedná o velmi jasný tok veškerých finančních prostředků směrem do mládeže, do široké základny ve všech regionech a podporuje se tím mnoho talentovaných hráčů, jsem přesvědčen, že takový projekt svou podobu nezmění.

Výsledky turnaje o pohár Karla Poborského

tým s nejlepšími individuálními herními dovednostmi: RFA Olomouckého kraje
tým s nejlepší herní odvahou: RFA Jihomoravského kraje
tým s nejlepší výstavbou hry od brankáře: 1. FC Slovácko
tým s nejlepším chováním hráčů v osobních soubojích: RFA Olomouckého kraje a SK Slavia Praha
tým s největší snahou o konstruktivní řešení obranných zákroků: RFA Jihomoravského kraje
cena fair play: Milan Hadinec, RFA Ústeckého kraje
vítěz turnaje: RFA Moravskoslezského kraje


 
 
Napsal(a) Michal Průcha | Foto Ján Honza