Vítězný pohár z Moucha Cupu si odvezly Prachatice

čtvrtek, 2. února 2017, 18:50

Posledním ze série turnajů pořádaným Paroh teamem byl pro kategorii mladších žáků. Osmička přihlášených týmů byla rozdělena dvou čtyřčlenných skupin. Všechna utkání se hrála na 2 x 10 minut. Základní část určila, které celky si to rozdají v tzv. křížovém semifinále. Celky z třetích a čtvrtých míst sehrály zápasy o 5. až 8. místo. Poražení z těchto duelů pak hrály o konečné sedmé místo, vítězové o páté, poražení semifinalisté o třetí a vítězové semifinále si to rozdali o celkový triumf na turnaji. Představily se tři týmy z krajského přeboru, dva celky z oblastních I. A tříd a tři zástupci hrající okresní přebor Českobudějovicka.

skupina A

Skupinou A prošly bez zaváhání domácí spartakovci. Postupně porazili Ševětín, Lišov i Vodňany. S druhým místem se počítalo podle papírových předpokladů pro Vodňanské, ale chyba lávky. Překvapili mladší žáci Lišova, kteří ve vzájemném duelu porazili Vodňany nejtěsnějším poměrem 1:0. Vodňany góly nedostávaly, ale bohužel pro ně ani nedávaly.  Se skórem 2:2 skončily až třetí. Čtvrtí skončili v základní skupině A mladší žáci Ševětína, kteří sice nezískali ani bod, ale bylo patrné, že zápas od zápasu se zlepšují.

Kaplice - Ševětín        6:2, Muška 2, Goretkiová, S. Románek, Gahír, Koubek – Kuneš, Petřík

skupina B

Favoritem béčkové skupiny byly Prachatice. Tři zápasy, tři výhry a impozantní skóre 13:0. To hovoří za vše. Krumlovský Slavoj také potvrdil svou krajskou příslušnost, když do semifinále postoupily z druhé příčky, i když nutno říci, že na povinnou výhru nad Jankovem se nadřeli více, než si před zápasem mysleli. Vítěznou branku vstřelila Sára Traplová až minutu před koncem. Jankovští nakonec skončili ve skupině až čtvrtí, když těsně 1:2 podlehli Dobré Vodě, když se dvakrát do černého trefil Ondřej Valenta.

1.         FK Tatran Prachatice 3          0          0          13:0     9

2.         FK Slavoj Český Krumlov     2          0          1          8:3       6

3.         SK Dobrá Voda         1          0          2          2:14     3

4.         SK Jankov      0          0          3          2:8       0

zápasy o umístění

V prvním zápase o konečné umístění se střetl Ševětín s Dobrou Vodou. První poločas vyhrála Dobrá Voda zásluhou gólu Filipa Záveského. V první minutě druhé půle vyrovnal David Petřík. Netrvalo však dlouho a Dobrá Voda opět vedla. Z gólu se radoval Daniel Papežík. Ševětínští ovšem ukázali příkladnou bojovnost, když minutu před koncem vyrovnal na 2:2 René Stoklasa. Na řadu přišly penalty. Tři série nerozhodly. Penaltové drama se rozhodlo až v sérii osmé. René Stoklasa se trefil, naopak Ondřej Valenta zaváhal. Ševětín šel do boje o páté místo, Dobrá Voda o sedmé.

Vodňany se poté střetly s Jankovem a byly favority. Jenomže Jankovští znovu prokázali, že mají hráče velice šikovné, ač většina ještě patří věkově do starší přípravky. Po prvním poločase vedl Jankov, když se o jediný přesný zásah postaral Lukáš Pfützner. Po změně stran už se ovšem v koncovce prosazovali pouze Vodňanští. O obrat se dvěma góly postaral Filip Lácha a minutu před koncem pečetil výhru svého týmu kapitán Daniel Šuba.

V prvním semifinále bylo na programu okresní derby. Kaplický Spartak se střetl s krumlovským Slavojem. Bez branek se hrálo pouze do třetí minuty. O úvodní gól se postarala Albína Goretkiová. Když se v šesté minutě trefil z úhlu na přední tyč do šibenice Vít Beránek, vedli Spartakovci již o dvě branky a v poslední minutě vedení Kaplice navýšil dalším přesným zásahem Martin Koubek. V poločase druhém se patičkou prosadil před brankářem Vít Beránek. Přesvědčivá výhra o čtyři branky poslal do finále kaplické Spartakovce.

Ani v druhém utkání o postup do finále se nečekalo na gól dlouho. Favorizované Prachatice se ujaly vedení už ve druhé minutě, když otevřel skóre přesnou trefou Josef Střihavka. Další průběh první půle byl ale poměrně vyrovnaný. Lišovští hráli srdnatě, svou kůži nehodlali prodat lacino. Po obrátce se ale přece jenom projevila větší kvalita na straně mladších žáků Tatranu. Prachatičtí zvítězili 5:1 a čekal je boj o celkový triumf.

Boj o konečné sedmé místo byl reprízou zápasu ze základní skupiny. V ní Dobrá Voda zdolala Jankov 2:1. Ale nevstoupíš dvakrát do téže řeky, říká se. V páté minutě poslal Jankovské do vedení Lukáš Návara a v poslední minutě první půle zdvojnásobil jejich náskok Lukáš Pfützner. Dobrá Voda ve druhé půli zásluhou svého střelce Ondřeje Valenty snížila na rozdíl jediné branky, ale Jankovští si svou výhru již vzít nenechali a jejich početná fanouškovská základna mohla slavit sedmé místo.

I týmy, které hrály o páté místo, se střetly již v základní skupině. V první minutě poslal Ševětín do vedení René Stoklasa. O vyrovnání se v polovině prvního poločasu postaral trefou z přímého kopu kapitán Daniel Šuba. O přestávce byli ale spokojenější Ševětínští. Minutu před pauzou se trefil znovu René Stoklasa. Vodňany se nevzdaly a dvě minuty koncem vyrovnal na 2:2 Filip Lácha. Na řadu znovu přišly penalty. První dvě „pecky“ Ševětína zneškodnil gólman Daniel. Jenomže dva Vodňanští střelci branku netrefili. V třetí sérii se trefil Petřík i Štohanzl. Následně se trefil i René Stoklasa. Kořán neuspěl a páté místo obsadil Ševětín.

V zápase o třetí místo favorizovaný krumlovský Slavoj šel brzy do vedení. Soupeřova brankáře překonal Matěj Matějček. Lišovští, ale bojovali. Výsledek byl otevřené až do samotného konce, a to i přesto, že na začátku druhé půle jejich vedení navýšil druhým gólem znovu Matěj Matějček. I přes sympatický a nadšený výkon nakonec Lišovští obsadili konečné čtvrté místo. Bronz obsadil krumlovský Slavoj, a dal tak zapomenout na sobotní matný výkon starších žáků.

Finále bylo tím nejlepším vyvrcholením celého turnaje. Střetly se dva týmy, které v turnaji podávaly nejlepší výkony. Domácí byli od počátku střetnutí aktivnějším týmem, ale v cestě jim stál výborně chytající Matyáš Osvald. V šesté minutě se naopak z čista jasna dostali do vedení Prachatičtí. Spartakovci byli za neustálého povzbuzování svých fanoušků i nadále lepším aktivnějším týmem. Na přelomu první a druhé půle navíc hráli dvouminutovou přesilovku, ale gólman Osvald své vyloučení několika zákroky odčinil. Ani po změně stran se obraz hry nezměnil. Kapličtí byli zakousnutí do svého soupeře, měli šance, ale gól ne a ne dát. Až dvě minuty před koncem se po rychle rozehraném rohu přesně trefil Patrik Muška. Bohužel další gól se jim již nepodařilo vstřelit. O vítězi se muselo rozhodnout v penaltovém rozstřelu. V něm byli nakonec šťastnější Prachatičtí a mohli oslavit celkový triumf na třetím ročníku Moucha Cupu.

Kaplice - Prachatice   1:2 p., Muška – Toušek

Při závěrečném vyhlášení konečných výsledků pořadatelé nejprve ocenili individuální výkony. Nejlepším střelcem turnaje se stal Josef Střihavka hájící barvy vítězného Tatranu Prachatice. Na prvenství mu stačilo vstřelit pouze pět branek. Nejlepším gólmanem pořadatelé vyhodnotili Matyáše Osvalda, který nastupoval mezi třemi tyčemi rovněž v dresu vítězného celku. Při vyhodnocení nejlepšího hráče turnaje padla volba na Jana Gahíra, který dotáhl svými výkony kaplický Spartak až do finále.  Prokázal své nesporné fotbalové kvality a cena mu patří právem.

Pořadatelé dále touto cestou děkují všem sponzorům, bez kterých by se nemohl premiérový ročník turnaje uspořádat. Zvláště pak generálnímu sponzorovi Romanu Muškovi a jeho firmě Mouchatrans. Ještě jednou velké díky od pořadatelů. Poděkování si zaslouží i rozhodčí. Všechny zápasy odřídila trojice Václav Kuchař, Jan Říha a František Říha mladší.