Mektec Cup starších žáků vyhrály po penaltovém rozstřelu Čtyři Dvory

středa, 1. února 2017, 20:30

Poslední lednovou sobotu se v Kaplici konal již třetí ročník turnaje pro kategorii starších žáků. Osmička přihlášených týmů byla rozdělena dvou čtyřčlenných skupin. Všechna utkání se hrála na 2 x 10 minut. Základní část určila, které celky si to rozdají v tzv. křížovém semifinále.

Celky z třetích a čtvrtých míst sehrály zápasy o 5. až 8. místo. Poražení z těchto duelů pak hrály o konečné sedmé místo, vítězové o páté, poražení semifinalisté o třetí a vítězové semifinále si to rozdali o celkový triumf na turnaji. Představilo se pět týmů z krajského přeboru, dva celky z oblastních I. A tříd a jeden zástupce hrající okresní přebor Českobudějovicka.

skupina A

Áčkovou skupinu vyhrály trochu překvapivě Vodňany, které za sebou nechaly i budějovické SKP. Předurčil je k tomu vzájemný zápas. Dva góly Bečváře zajistily výhru Vodňan. SKP byl druhým postupujícím do semifinále z druhého místa. Kapličtí s jednou porážkou obsadili až třetí místo. Doplatili především na nepovedené dva první poločasy v zápasech s SKP a Vodňany. S celkem Vodňan dokázali dvoubrankové manko ještě smazat, a připsali si remízu. Proti SKP se jim stejný počin nepovedl, i když druhý poločas odehráli ve velkém tlaku, ale SKP svou výhru uhájilo. Čtvrtá skončila bez bodového zisku Dobrá Voda.

skupina B

Základní skupinou B prošla bez zaváhání českobudějovická Lokomotiva. Jediné Čtyři Dvory dokázaly Lokomotivě vzdorovat, ale i tak odešly ze zápasu poraženy. Do semifinále tedy prošla z prvního místa „Lokotka“. Z druhé pozice čekal boj o celkové prvenství Čtyři Dvory, které skupinu zakončily s bilancí dvou výher a jedné prohry. Až třetí skončil krumlovský Slavoj, který dokázal pouze porazit společný tým Kamenného Újezda a Boršova nad Vltavou. Ten skončil ve skupině bez bodů poslední.

Čt. Dvory - K. Újezd 3:1, Pavlík, Řepa, Vančura – Berka

Loko ČB - Č. Krumlov 5:0, Wenzl 3, Vaněk, Španinger

Čt. Dvory - Č. Krumlov 3:0, Ruider, Jirák, Pavlík

Loko ČB - K. Újezd 7:0, Michal 2, Wenzl, Kollerová, Hlinšťák, Španinger, Martinec

zápasy o umístění

Hned v prvním zápase o umístění se zrodilo překvapení, když českokrumlovský Slavoj nestačil na Dobrou Vodu. Jejich výhru řídil čtyřgólový střelec Radek Chrast. Dobrou Vodu čekal boj o konečné páté místo, Slavoj se musel spokojit se zápasem o černého Petra. Kapličtí v dalším duelu překvapení nedovolili. Proti Kamennému Újezdu od počátku diktovali tempo a s přehledem vyhráli rozdílem pěti branek.

První semifinále proti sobě svedlo Vodňany a Čtyři Dvory. Bezbrankový stav vydržel pouze do třetí minuty. Vítěze skupiny A poslal do vedení Filip Bína. První poločas tedy Vodňany vyhrály 1:0. Se změnou stran přišla i změna v rozložení sil na hřišti. Tým vedený zkušeným trenérem Zdeňkem Kunou záhy vyrovnal, když se z trestného kopu trefil Řepa. Vzápětí dokonal obrat Trča a v poslední minutě pečetil finále pro Čtyři Dvory třetím gólem Pavlík.

Ani ve druhém semifinále vítězi skupiny pšenka nekvetla. SKP už ve třetí minutě vedl nad Lokomotivou o dvě branky. Trefili se Le a Šrámek. Voneš nedlouho poté snížil. Ve druhém poločase zvýšil na 3:1 pro SKP Alexa. To znamenalo jediné. Vítězové základních skupin se setkali v boji o konečné třetí místo.

Krumlovský zmar pokračoval v zápase o sedmé místo. Ve skupině „Kameňák“ porazili přesvědčivě 4:0, jenomže historie se neopakovala. Ve třetí minutě poslal do vedení K. Újezd Martin Mareš. Krumlovským nelze upřít snahu, ale podařilo se jim pouze vyrovnat, když se čtyři minuty před koncem trefil Červeňák. V penaltovém rozstřelu byli úspěšnější hráči K. Újezda s Boršovem, když ani jednou nezaváhali. Slavoj skončil tedy až osmý.

I zápas o páté místo byl reprízou boje ze základní skupiny. Favoritem byli Kapličtí, ale do vedení šla Dobrá Voda po gólu Bachratého z třetí minuty. Góly Zaymla a Blažka znamenaly obrat ve vývoji skóre, ale první poločas skončil smírem, když na 2:2 vyrovnal Valenta. Po obrátce už ovšem góly stříleli jen Spartakovci. Ve dvanácté minutě jim vrátil vedení Lhotský a minutu před koncem jistil páté místo druhým gólem v zápase Zayml. Kapličtí s bilancí jediné prohry obsadili konečnou pátou příčku.

V utkání zklamaných semifinalistů se na gól čekalo poměrně dlouho. Bezbrankové skóre vydrželo až do minuty osmé. Lokomotivu poslal do vedení svým prvním gólem v turnaji David Šmalcl. Vodňany se ale nevzdaly a dvě minuty po změně stran srovnaly skóre, když se mezi střelce zapsal Alan Buchtele. I přes šance před oběma brankami se na skóre již nic nezměnilo. Následoval tedy penaltový rozstřel. Gólman „Lokotky“ Patrik Vaněk zlikvidoval penaltu Bečvářovi i Zárubovi. O vítěznou trefu se zajistil Martin Španinger a Lokomotiva skončila třetí.

Ve finále se střetly dva týmy z jihočeské metropole. SKP se po gólech Alexy a Šrámka radoval z dvoubrankového náskoku. Náskok si přenesl i do druhého dějství. Tým Zdeňka Kuny se však po změně stran znovu blýsknul. Z trestného kopu snížil ve čtrnácté minutě Petr Komberec a dvě minuty před koncem vyrovnal na 2:2 Řepa. A tak znovu musely rozhodnout penalty. Zahajoval SKP,  jmenovitě Řepa, gólman „Čtyráku“ Michal Sháněl se překonat nenechal. Řepa se nemýlil. Sháněl zlikvidoval „pecku“ i Alexovi. Finálový obrat tak zpečetil proměněnou penaltou Petr Komberec. Čtyři Dvory se tedy radovaly z celkového triumfu.

Čt. Dvory - SKP ČB 3:2 p., Řepa, Komberec – Alexa, Šrámek

Při závěrečném vyhlášení konečných výsledků pořadatelé nejprve ocenili individuální výkony. Nejlepším střelcem turnaje se stal autor pěti gólů Dominik Šrámek z celkově druhého českobudějovického SKP. Stejný počet gólů nasázeli ještě další čtyři hráči. Nejlepším gólmanem pořadatelé vyhodnotili Jakuba Daniela, který byl důležitým základním kamenem vodňanské sestavy. Při vyhodnocení nejlepšího hráče turnaje padla volba na fotbalistu z vítězného celku SK Čtyři Dvory. Stal se jím Petr Komberec.

Pořadatelé dále touto cestou děkují všem sponzorům, bez kterých by se nemohl již druhý ročník turnaje uspořádat, zvláště pak generálnímu sponzorovi. Ještě jednou velké díky od pořadatelů. Poděkování si zaslouží i rozhodčí. Všechny zápasy odřídila trojice Václav Kuchař, Jan Říha a František Říha mladší.